Koupelny

Rekonstrukce a stavba koupelny

architekti_praha6

Chystáte se vybudovat novou koupelnu, nebo rekonstruovat tu starou? Tady je souhrn toho hlavního co vás čeká a nemine. 🙂

Nový dům, nebo byt – hlavně včas!

Zdá se, že jste v ideální situaci, Vašemu novému domu (bytu) se začínají rýsovat teprve základy a tak to vypadá, že je dost času na naplánování koupelny. Ono, dříve to nebyla žádná věda (myslím, jako třeba před dvaceti lety) Výběr zboží byl poměrně jednoduchý-moc ho nebylo. A také vnímání koupelny a wc bylo trochu jiné, vlastně se to moc neřešilo. A dnes? Dnes si chceme dopřát opravdu pěknou koupelnu i wc. A ten výběr všeho možného, přímo vybízí, abychom své peníze utratili za kdejakou tu vymoženost. Anebo ne! Žádné utrácení nebude. Prostě normální ne-drahá koupelna. Pěkná, ale zase abychom moc neutratili. Taky kuchyň bude potřeba nová a to nemluvím o sedačce.

Zpět. Manželka si prohlédne nějaké ty fotogalerie na internetu a pak to dojedete koupit do Hornbachu. Nebo do Sika. Anebo prostě co je poblíž a mají nějakou “akci”. Proč ne. Ale hlavně, dispozici koupelny si rozmyslete včas. Až na vás budou koukat ze zdi nové trubky, to už je pozdě. Pardon, jestli jste všechno probrali s architektem už v čase projektování, tak vás se to netýká. Vlastně tu ztrácíte čas. Vlastně tu asi ani nejste. Takže pro nás ostatní. Když začnete o koupelně a jejím zařízení uvažovat konkrétně, narazíte na různá úskalí a souvislosti, které, když je nepodchytíte včas, později omezí váš výběr. Né všechno na sebe pasuje. Bude se vám líbit větší sprcha/vana/umyvadlo a vývody už budou jinak a už to tam nepůjde dát. Vývody se dají upravit, ale zase to něco stojí. Čas i peníze. A pak něco se vám bude opravdu líbit a třeba se to musí objednat a zrovna to bude trvat tři měsíce dodat a stavba bude čekat (to není dobrý nápad).

Sejděte se s vaším projektantem/architektem a podrobně vyřešte koupelnu ve vašem domě, včetně přesné specifikace všech použitých materiálů, anebo navštivte nějako koupelnové studio, které vám bude simpatické a oni vám jistě poradí. Když budete chtít podrobný návrh koupelny, bude to asi něco stát, nebude to vysoká částka a dostanete skutečně podrobnou dokumentaci, která ušetří mnoho starostí při realizaci. (Instalatéři budou potřebovat přesná místa, kam mají vyvést všecha připojovací potrubí. Součástí dokumentace koupelny by měly být i tyto informace.)

Rekonstrukce – Heslo: Průzkum!

Měli byste přesně zjistit, jak to je s napojeními na jednotlivá média – voda, kanalizace, topení, silnoproud. Co se dá změnit/posunout a co moc ne. Ale počítejte s tím, že se ještě leccos může změnit, až se do toho “kopne”. Každé koupelnové studio, nebo projektant, by měl před návrhem koupelny zjistit na místě, jak se věci mají a co si budete moci dovolit změnit a upravit.

Inspirace – co chceme!

architekti_praha_staf2Tak úvod máte za sebou, teď vás čeká ta zábavnější část. Obyčejně sednete k počítači a zadáte nějaké to “slovo” do vyhledávacího okénka a rozhlížíte se, co by nám tak padlo do oka. Jaké barvy, jaké tvary, jaké vymoženosti by se vám do koupelny líbily a pak půjdete rovnou ke zdroji, anebo se pokusíte to nějak dát dohromady sami. Pokud si chcete pohrát více s inspirací, dá se na to jít ještě více “od lesa”. Inspirace se dá snadno hledat v přírodě kolem nás, v místech, která jsou nám známá.

Anebo máte jasnou představu o tom co chcete, doma jsme se již poradili v kruhu rodinném a jde se na jisto. V obchodě, nebo ve studiu si všechno prohlédnete a ohmatáte. Doladíte podrobnosti a dá se připravit “návrh koupelny”.

Výběr materiálů – soulad!

Tak zaměření máte, jak to chcete víte, tak teď jen podle toho vybrat z katalogů materiály. To se týká barevnosti, struktury, neboli dekoru, velikosti formátů obkladů a dlažeb, způsobu pokládky, výšky obložení (třeba vzhledem k zárubním) ale také osvětlení. Bud-li přímé, něco jako bodovky, anebo nepřímé, anebo kombinace obou.

Specifikace – Úplnost!

architekti_praha_vzorky3Tato část je již spíše na tom, kdo bude potřebné materiály dodávat. (přímo stavební firma, nebo váš instalatér, nebo studio, nebo si to porůznu poskládáte sami) Jednak by specifikace měla být kompletní-možná je součástí vašeho projektu. Tedy nejen třeba umyvadlo a baterie, ale také sifon (bude pohledový-chrom/nerez, anebo schovaný-nábytkový), dopojovací hadičky, roháčky a pod. Také by tyto komponenty měli jeden na druhý pasovat. Zní to samozřejmě, ale né všechno do sebe zapadá. Pokud si budete specifikaci sestavovat sami, před nákupem si toto ověřte.

Odsouhlasení a dodávka – Konečná cena!

architekti_praha_vzorkyMateriál a vybavení koupelny se nedodává najednou, stavební firma to nebude chtít, protože za něj přebírá zodpovědnost a někdo to může ukradnout, ale není to ani potřeba. První jsou potřeba “podomítkové” věci, tedy co jde do zdi, potom obklady a dlažby. Pak keramika. a baterie a doplňky, případně nábytek nakonec.

Jinak, co je na skladě je asi bez problému. Většina věcí, které se objednávají, může být tak do dvou týdnů, ale podstatná část, např. některé obklady a zařizovací předměty trvají dodat déle. Ani výrobce je totiž nedrží skladem. Pak jejich dodání může být i deset týdnů. Tolik ještě komentář k tomu úvodnímu odstavci.

Realizace – dozor!

Vrátím se nejdříve o krok zpět. O dva. Součástí projektové dokumentace koupelny od architekta, projektanta, nebo třeba koupelnového studia by měla být podrobná technická dokumentace k montáži všech zařizovacích předmětů koupelny. Obvzlášť, když se jedná o předměty ne zcela běžné. Tyto informac pak pomůžou při realizaci, aby bylo vše správně připraveno a správně namontováno. Tak by to mělo být i s obklady a dlažbou. Projektová dokumentace by měla obsahovat jasný způsob a výchozí bod obkládání. (od přesných kladečských výkresů jsme ustoupili, protože realita na stavbě byla pak trochu jiná a plány byly potom nepřesné. Prostě zdí se na “centimetry” (táta mi vždycky říkal, že na “palce” a obkladačky jsou na milimetry. Z toho je třeba vycházet.

architekti_praha_stafAle i když všechno předcházející je splněno, zaměření bylo přesné, dodávka úplná, cena konečná, projektová dokumentace kompletní, tak přesto může být nakonec vše ztraceno, když na vlastní realizaci někdo odborně nedohlédne. Může to být architekt, nebo projektant, nebo stavební dozor, nebo dozor z koupelnového studia, ale někdo by to být měl. (Tuto službu považujte za klíčovou, protože hotovo je až když je vše na svém místě, jak jste si představovali a všechno funguje, né když na stavbu přišly krabice s dlaždičkama.

 

 

podobné: